Lista aktualności Lista aktualności

OPRYSK DRZEWOSTANÓW w leśnictwie JASIEŃ- ZWALCZANIE PIĘDZIKÓW

Piędzik w leśnictwie Jasień Już po raz drugi w Nadleśnictwie Chmielnik w leśnictwie Jasień został wykonany agrolotniczy oprysk drzewostanów brzozowych na powierzchni 100 ha. Oprysk wykonano w dniu 29 kwietnia 2014 roku w godzinach wieczornych mikrobiologicznym preparatem Foray 76B mającym ograniczyć populacje szkodliwych owadów liściożernych - piędzik przedzimek. Oprysk wykonano na stadium larwalne szkodnika. Obszary wyznaczone do przeprowadzenia zabiegu zostały wyznaczone na podstawie obserwacji, które leśnicy prowadzą jesienią i wiosną. Użyty do oprysku preparat mikrobiologiczny posiada wszelkie atesty i zezwolenia. Dawka preparatu na jeden ha lasu to 2,5l, pozostałą część mieszaniny stanowiła woda. Na zlecenie RDLP w Radomiu opryski prowadził pilot z ZUA Mielec. Oprysk wykonano samolotem typu AN-2, który znakomicie nadaje się do takich akcji, gdyż może lecieć z niedużą prędkością tuż nad koronami drzew.

Piędzik przedzimek ( Operophtera brumata )

 

Występowanie. Piędzik przedzimek jest gatunkiem bardzo szeroko rozprzestrzenionym w Palearktyce, na wschodzie jego obszar występowania sięga aż po Amur. Piedziki  są w całej Polsce pospolite z wyjątkiem wyższych położeń górskich, często towarzyszą w drzewostanach dębowych zwójce zieloneczce. 

Rośliny żywicielskie. Gąsieni piędzików żerują na liściach drzew liściastych , w tym też owocowych. W lasach atakują najczęściej buk, dąb, brzozę, grab również wierzbę i topolę.

 

Morfologia.

Piędzik przedzimek . U motyli występuje silny dymorfizm płciowy. Przednie skrzydła u samca o rozpiętości 20-30 mm, są kremowobiałe lub brunatnoszare, z ciemniejszymi poprzecznymi, falistymi przepaskami, a tylne jasnoszare, bez wyraźnego rysunku. Natomiast samica ma przednie i tylne skrzydła szczątkowe, długości 2-3 mm, sięgające zaledwie do połowy odwłoka, barwy brunatnoszarej  do zielonoszarej , z ciemniejszymi poprzecznymi przepaskami. Długość ciała samca wynosi  10-15 mm, a samicy 8-10 mm.  Jajo owalne,  o wymiarach 0,8 x 0,5 mm , początkowo jest żółtozielone a później żółtawopomarańczowe lub czerwono żółte.  Gąsienica początkowo szarawo- zielono- niebieska, później zielonożółta, ma zieloną głowę, ciemną linię grzbietową i trzy białe linie po bokach ciała.

 

Biologia.

Piędzik przedzimek . Motyle pojawiają się od października do pierwszych dni grudnia i są spotykane późnym wieczorem na pniach drzew. Po kopulacji , która odbywa się na odziomkowej części pnia, samice składają jaja pojedynczo lub grupowo ( ogółem do 400 sztuk) w koronach drzew, przyklejając je do kory szczytowych części gałęzi w pobliżu pączków, a niekiedy między porostami. Po przezimowaniu, w połowie kwietnia z jaj wylęgają się gąsienice, które początkowo wgryzają się w pączki i zawiązki owoców, a później wygryzają dziury w liściach oraz ogryzają blaszki liściowe od brzegów aż do nerwu głównego. Żerują do połowy czerwca , przechodząc pięć stadiów larwalnych , a następnie schodzą po pniu lub opuszczają się na nitkach przędzy na ziemię , gdzie na głębokości 5-15 cm przepoczwarczają się w nieregularnych luźnych oprzędach przymocowanych do grudek żwiru , butwiejących gałęzi, kawałków kory itp. Cykl rozwojowy jest jednoroczny.

 

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód.

Piędziki są groźnymi szkodnikami liściożernymi, które często występują masowo, powodując razem z innymi miernikowcami i zwójką zieloneczką całkowitą defoliację drzew, co prowadzi do spadku ich przyrostu i owocowania. Największe szkody owady te wyrządzają w szkółkach,  uprawach i młodnikach, zwłaszcza w przypadku wystąpienia wczesnych przymrozków powodujących zamieranie jeszcze nie zdrewniałych pędów.